Dlaczego powinniśmy być dumni z naszej historii?

Czym wyróżniają się Polacy? Oczywiście, że – historią Polski! Jedyna, niepowtarzalna, niesamowita, mrożąca niejednokrotnie krew w żyłach, barwna I pełna wniosków na przyszłość – tak można określić naszą historię. Czym się odznaczamy w niej jako naród? Na pewno odwagą, walecznością, która jest doceniania do dzisiaj przez na przykład Anglików, pamiętających czasy drugiej wojny światowej i polskich lotników. Ale historia Polski to nie tylko wydarzenia wojenne – to także pierwszy polski Papież kościoła katolickiego. To także Obrady Okrągłego Stołu w 1989 roku i wynegocjowanie warunków wolności od Rosji. To także uczestnictwo w Unii Europejskiej i korzyści, które wspólnie są wypracowywane codziennie, a które z dniem jutrzejszym przejdą do historii. To także unia polsko-litewska, która mocno zapisała się w kartach historii Polski. Polska – przedmurze cheścijaństwa, Polska – kraj, który niegdyś był mocarstwem na całą Europę – to fakty, z których my, jako Polacy, powinniśmy być dumni I zawsze o nich pamiętać, chwalić się nimi. To również czasy, w których wielu Polaków wykazało się odwagą, pomagając Żydom przed całkowitą ich zagładą – i kiedy to wielu Polaków ryzykowało, nie pierwszy raz, swoim życiem, pomagając innym nacjom.