Historia Polski a dzisiaj

Kiedy zapytasz Turka, co myśli o Polsce – będziesz mile zaskoczony jego znajomością przynajmniej pobieżnej historii Polski. Kiedy zapytasz Anglika, zwłaszcza w podeszłym wieku, który uczestniczył w drugiej wojnie światowej, co myśli o Polsce – będziesz zaskoczony bardzo pozytywnym odbiorem I niesamowicie dobrą opinią na temat polskich żołnierzy, którzy pomagali Anglii podczas owych wydarzeń. Kiedy zapytasz Polaka – co myśli o swojej historii? Co usłyszysz? Wydaje się, że nie każdy czuje się dumny bądź zna historię Polski, która jest tak rewelacyjna, że porusza serca i dusze innych narodów. To smutne, jeżeli ktoś nie docenia, nie pamięta lub nie rozumie wydarzeń tak ważnych dla swojego kraju – bo przecież każdy patriota zachwyca się dokonaniami swojego państwa na przestrzeni wieków. Historia Polski jest tak barwna, tak zachwycająca, że nawet nasi sąsiedzi – Rosja czy Niemcy – na pewno nie zapoznają się z nią obojętnie. Tyle wieków tak bogatego doświadczenia powinny przynieść nam lekcje – jakie powinniśmy wykorzystywać na co dzień. Historia jest ważna, ale wyciąganie z niej wniosków jest nawet jeszcze ważniejsze! Doświadczenie, które jako naród zdobyliśmy na przestrzeni wieków, jest uniwersalne i powinniśmy zawsze o tym pamiętać.